Jak vzniká

Srdečně Vám děkujeme že jste si zvolili právě náš produkt a že Vás zajímá, jak vzniká a co za obsahem v láhvi skutečně stojí. Možná na první pohled vypadá destilát jednoduše, ale pokud si dáte tu práci číst dál zjistíte, že k tomu, aby vznikl tento řízný nápoj vede spousta úsilí, času a umu. 

Vše začíná v sadech

Ano, přesně tak. Abychom byli úplně přesní, tak v ovocné školce. Zde vypěstují zkušení zahradníci maličký stromeček, zárodek stromu, který zasadíme do půdy a několik let o něj pečujeme, než nám dá první plody. 

Mladé stromky musíme chránit. Velmi rádi je okusují myši a zajíci, vytloukají parůžky srnci, na koříncích si zase rádi pochutnají hryzci. Každý stromeček musíme chránit oplůtkem a kmenovou chráničkou, i přesto jich hodně tito darebáci poškodí. 

Plody nám dá až zhruba třetím rokem, pokud nezmrznou květy, nenapadne je pilatka, mšice, obaleč, nepoškodí je kroupy, nebo sucho či moc deště............uf, jsou to nervy než se dočkáme zralých plodů a jdeme sklízet.  

První plody začínáme sklízet na přelomu června a července. Začínáme višněmi, třešněmi, pak meruňky, následují švestky, hrušky a jablka. Končíme někdy v září, podle počasí, jak ovoce dozrává. 

Ovoce

Když se nám podaří ovoce sklidit ze stromů následuje samotné zpracování do kvasu. Některé ovoce sklízíme střásadlem, některé ale musíme ručně. Ovoce se nejprve pečlivě třídí. Musíme odstranit všechny listy, větvičky, stopky, nahnilé či jinak poškozené plody. Do kvasu přijde pouze zdravé a dobře vyzrálé ovoce v nejvyšší kvalitě. Každá nevhodná příměs ovlivní výsledný produkt ve vůni a chuti. Co do kvasu dáme, to nám také vyteče na konci procesu, proto přípravu a výběr plodů nikdy nepodceňujeme.  

Ovoce, které prošlo selekcí se nyní musí rozmačkat, aby se narušila struktura obalu a uvolnila se dužina. Pouze takto může dojít k dokonalému prokvašení ovoce, aby vydalo maximum chuti a vůně. 

Ovoce kvasíme s peckami, ty odstraňujeme podle druhu ovoce až před samotným pálením. Meruňky odpeckováváme zcela, švestky pálíme s peckami. 

Kvas

Rozmačkané ovoce putuje do kvasných nádob. Používáme 1 000 litrové kvasné nádoby se kterými se nám dobře manipuluje. Samozřejmě mají potravinářský atest a vše co přichází do styku s ovocem je zdravotně nezávadné a čisté. Nádoby se naplní ovocem cca z 3/4 objemu a opatří kvasnou zátkou, aby se zabránilo kontaminaci ovoce. Při kvašení vzniká CO2, které přirozeně zakonzervuje ovoce a brání nakažení kvasu. Tak a teď už zbývá jen čekat a kontrolovat stav prokvašení. To trvá někdy jen pár dní, někdy i několik měsíců. Kvas držíme ve stabilní teplotě, aby došlo k pravidelnému a úplnému prokvašení.

Destilace

Kvas máme řádně vykvašen a nastává den D, den zúčtování a sklízení plodů práce, které jsme vytvořili. Kvas si přivezeme do palírny a nasajeme do předlohové nádoby. Odtud putuje do kotle, kde se zahřívá k bodu uvolnění lihových par, které prostupují kolonou přes deflegmátor, chladič, epruvetu a samozřejmě přes celní měřák ven do připravené nádoby. To je vůně! Kéž by jste to mohli cítit. Asi nejkrásněji voní višně a meruňky. Je to jako když se vaří marmeláda, tak sladce to tu voní. Destilát nyní putuje do nerezových nádrží, kde bude ještě nějakou dobu zrát. Ani zde to není hned a zase musíme čekat. Až po nějakém týdnu můžeme konečně ochutnat, co se nám povedlo vyrobit a zhodnotit výsledný destilát. Pokud se nám zdá, že by mohl již do světa, potěšit zákazníky svou neodolatelnou chutí a vůní, putuje destilát do filtru, kde se naředí na požadovanou lihovitost a odtud již do láhví. Dostane slušivou etiketu, aby jste věděli že je od nás, a samozřejmě kolek, bez něho by nesměl opustit daňový sklad. Popřejeme šťastnou cestu a už mizí do světa.

Zákazníci

A teď je již řada na Vás, našich zákaznících, aby si tuto krásu, kterou připravujeme s péčí a láskou zakoupili. Nyní již víte, kolik práce a úsilí je za každou jednotlivou láhví. Vše děláme v rámci rodiny, poctivě a s radostí, v malém rodinném lihovaru pod kopci Litenčické pahorkatiny, uprostřed Moravy. Každá láhev projde našima rukama a my do ní dáváme to nejlepší, co umíme.

Děkujeme Vám, že jste si udělali čas zjistit, co vlastně budete ochutnávat, nebo darujete, nebo jen se zajímáte o výrobu tradičního výrobku našeho kraje.

Tak ať Vám chutná a samozřejmě NA ZDRAVÍ!